Pytania i Odpowiedzi

Przeciwwskazania do wykonania kardioneuroablacji są podobne jak do ablacji serca: ostra infekcja, zakażenie, brak współpracy z chorym, liczne dodatkowego obciążenia, brak możliwości leczenia przeciwzakrzepowego przez kilka tygodni po zabiegu. Przeciwwskazaniem może być usuwalna przyczyna zaburzeń układu autonomicznego lub nieodwracalne, organiczne uszkodzenie układu przewodzącego serca i węzła zatokowego. Dodatkowo uszkodzenie nerwu błędnego i parasympatycznej części układu nerwowego serca, które należy wcześniej ocenić może spowodować, że zabieg kardioneuroablacji nie będzie wskazany, bo nie osiągnie się pożądanych celów. Dlatego bardzo istotna jest interdyscyplinarna diagnostyka objawów choroby i różnorodnych ponad 50 przyczyn bradykardii, objawów, zaburzeń unerwienia serca i nerwu błędnego (neurologicznych, stomatologicznych, endokrynologicznych, pulmonoloigicznych, kardiologicznych, czasami związanymi z wadami okolicy szyi i twarzoczaszki).
Powikłania przy zabiegu mogą dotyczyć 1-3% poważnych powikłań zbliżonych jak dla migotania przedsionków – izolacji żył płucnych; tamponada serca, uszkodzenie serca i naczyń, uszkodzenie zastawek i nerwu przeponowego, uszkodzenie i węzła zatokowego i przedsionkowo-komorowego.
Nie są znane regularne długotrwałe obserwacje powyżej 3 lat, ale długotrwałe obserwacje potwierdzają u ponad 90% chorych skuteczny efekt i brak konieczności wykonania drugiego zabiegu lub wszczepienia rozrusznika.
Zabieg można przeprowadzić po co najmniej 3 miesiącach, kiedy całkowicie ustąpi obrzęk tkanek i gojenie się miejsc związany z pierwszym zabiegiem. Przyczyną koniecznośći wykonania drugiego zabiegu jest: brak możliwości kontynuacji zabiegu, brak możliwości uzyskania efektu, nietrwały efekt ablacji związany z obrzękiem tkanek, wczesny i późny nawrót patologicznego unerwienia serca.
W okresie wczesnym po zabiegu ablacji chorzy nie odczuwają w większości uciążliwych objawów. U niektórych z nich mogą występować objawy przyśpieszenie pracy serca, stany podgorączkowe i zmęczenie (zwykle po środkach znieczulających i podawanej atropinie) oraz ból okolicy serca i miejsc wkłuć naczyniowych. W okresie pierwszych 2 tygodni po zabiegu zakazane jest wykonywanie ciężkich i nie monitorowanych przez lekarzy intensywnych wysiłków, sportów wyczynowych i jeżdżenia pojazdami. Zakazuje się dźwigania i noszenia przedmiotów powyżej 5-10kg, przysiadów, wykonywania ćwiczeń siłowych oraz jedzenia nadmiernych, ostrych i gorących posiłków. W tym okresie nie zaleca się zbyt intensywnego uprawiania współżycia seksualnego. Po dwóch tygodniach akceptuje się zwiększanie wysiłków (najlepiej nordic walking) lub jazda na stacjonarnym rowerze od 2-5 km lub rehabilitacja kardiologiczna pod specjalistycznym nadzorem. Po 4 tygodniach i po kontrolnej wizycie aktywność fizyczna może być indywidualnie zwiększana. Dieta powinna być lekkostrawna, bez przyjmowania gorących posiłków i płynów (akceptowane są ciepłe posiłki) oraz bez ryzyka zadławienia się (bez ości, twardych produktów spożywczych) i podrażnienia przełyku.Po 8 tygodniach od zabiegu jeśli utrzymuje się pozytywny efekt zabiegu kardioneuroablacji (według oceny nieinwazyjnej) oraz odstawione są intensywne leki rozrzedzające nie ma przeciwwskazań do uprawiania sportów a także do rozważenia powrotu do kierowania pojazdami mechanicznymi i samochodem. W przypadku pracy zawodowej jako kierowca lub w służbach mundurowych zaleca się kontrolne inwazyjne badanie i stymulację nerwu błędnego w drugim miesiącu po zabiegu.
Wszystkie zabiegi poza klatką piersiową można wykonywać po 4 tygodniach, a 8 tygodniach od zabiegu kardioneuroablacji należy rozważyć uzgodnienie tego z lekarzem. Kriokomora akceptowalna powinna być dopiero po co najmniej 8 tygodniach i testach kontrolnych. U wszystkich chorych należy rozważyć rezygnację z sauny z uwagi na występowanie reakcji spadku ciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu w okresie zmiany równowagi układu unerwienia serca i naczyń.
Po zabiegu okres gojenia się miejsc aplikacji trwa od 4 do 8 tygodni. Jednak już po 2 tygodniach można powrócić do aktywności intelektualnej i prac umysłowych, po 4 tygodniach do aktywności fizycznej pełnej i nawet ciężkich prac fizycznych. Najlepszą formą poprawienia kondycji i oceny zmian po zabiegu pozwala określić kontrolowana rehabilitacja kardiologiczna lub wykonywanie ćwiczeń i trening pod kontrolą rehabilitanta kardiologicznego.
Jeśli nie wystąpią powikłania zabiegu kardioneuroablacji i dogoją się prawidłowo miejsca wkłuć naczyniowych zabieg nie powinien wpływać na życie codzienne w niekorzystny sposób. Dla niektórych chorych może być zaskoczeniem nagła zmiana odczuwania swojego organizmu związana z przyśpieszeniem podstawowego rytmu do 70-80/min.